شستن دستی لباس ها یکی از ساده ترین چیزهایی است که می توانید برای مراقبت از لباس های حساس یا گرانبها انجام دهید. این راهنمای گام به گام توضیح می دهد که چگونه لباس های خود را با دست بشویید - گرچه لازم به ذکر است که برخی از ماشین های شستشو همچنین دارای یک عملکرد شستشوی دست برای پارچه هایی هستند که نیازمند روش ملایم تر از یک شستشوی استاندارد است.

لوازم مورد نیاز برای شستشوی دستی

 • یک وان یا سینک
 • ماده شوینده مخصوص شستشوی دستی مانند پودر پرسیل
 • مقدار زیادی آب
 • یک حوله تمیز و سطح صاف برای خشک کردن

چگونه لباس ها را در 9 مرحله شستشو دهید

 1. قبل از شستشوی دستی، همیشه برچسب لباس را بررسی کنید. بسیاری از لباس ها با برچسب "تنها شستشوی دستی" نیاز به آب سرد دارند، در حالی که بقیه در دماهای گرم به طور موثرتری تمیز می شوند. اقلام با برچسب "فقط خشک شویی شود" نباید دستی شسته شوند، زیرا بعضی از لباس ها برای شستن دست مناسب نیستند و ممکن است با آب آسیب ببینند.
 2. یک وان یا سینک آب با دمای پیشنهاد شده بر روی برچسب پر کنید. اگر چندین لباس را شستشو می دهید، کمترین درجه حرارت مناسب را انتخاب کنید.
 3. یک مقدار مناسب از مواد شوینده مخصوص دست را اضافه کنید و مطمئن شوید که کاملا حل شده است.
 4. لباس ها را یکی یکی به آب اضافه کنید. اگر آنها لکه دار شده اند، آنها را تا نیم ساعت خیس کنید. این کار زمان و تلاش لازم برای شستشوی دستی لباس ها را کاهش می دهد و همچنین برای پارچه های ظریف تر از سایش یا مالش مکرر جلوگیری می کند.
 5. لباس ها را بشویید، توجه ویژه ای به مناطق لکه دار داشته باشید. پارچه را به آرامی در جهت مخلاف خودش مالش داده و در آب تکان دهید.
 6. اگر مایلید می توانید مقدار کمی مایع نرم کننده را در وان دیگری بریزید و 20 تا 30 دقیقه زمان دهید تا لباس ها خیس بخورد. اطمینان حاصل کنید که تمام دستورات بر روی برچسب را انجام داده باشید.
 7. آب کثیف را از سینک یا وان خارج کنید.
 8. هر یک از لباس ها را به طور کامل با آب تمیز شستشو دهید تا هر گونه اثری از مواد شوینده محو شود.
 9. لباس ها با بافت ظریف مانند ژاکت کش باف و تیشرت را بر روی یک حوله  تمیز برای جلوگیری از موج دار شدن پهن کنید.

نکات کلیدی

 1. پس ازاینکه مطمئن شدید لباس شما تنها باید به صورت دستی شسته شود، همچنین ببینید که چه درجه حرارت آب باید هنگام شستشوی دستی استفاده شود.
 2. از یک ماده شوینده مخصوص شستشوی دستی استفاده کنید. دستورالعمل ها برای مقدار توصیه شده برای استفاده در هر شستشو را بررسی کنید.
 3. لباس های ظریف را به طور طبیعی خشک کنید - در حالت ایده آل آنها باید بر روی یک سطح صاف خشک شوند.

فیلم این آموزش را ببینید